acer Swift 14 AI Copilot+ PC | 14″ WUXGA 16:10 Touch Display | AMD Ryzen AI 9 365 10-Core (Up to 5.0GHz & Up to 73 Tops) | AMD Radeon 880M | 16GB LPDDR5X | 1TB Gen 4 SSD | Wi-Fi 7 | SF14-61T-R49D
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Last updated on May 13, 2026 10:56 am
Category:
Loading
acer Swift 14 AI Copilot+ PC | 14" WUXGA 16:10 Touch Display | AMD Ryzen AI 9 365 10-Core (Up to 5.0GHz & Up to 73 Tops) | AMD Radeon 880M | 16GB LPDDR5X |...
Amazon.com
Features
Part Number NX.J1CAA.001
Model SF14-61T-R49D
Warranty One-year International Travelers Limited Warranty (ITW)
Color Silver
Release Date 2024-09-25T00:00:01Z
  • Find the Perfect View - Content comes alive in vivid detail with a stunning 14" WUXGA 1920 x 1200 ultra high-resolution touch display – acting as a panoramic playground for entertainment, artistic expression, and engaging AI experiences that dazzle the eye.
  • AMD Ryzen AI 9 365 Processor 10-Core/20-Thread with up to 5.0GHz max boost | Total Processor Performance: Up to 73 TOPS - Cores with powerful AI capabilities to bring exciting new AI PC experiences to life | NPU Performance: Up to 50 TOPS - Dedicated AI engine, powered by AMD XDNA, designed for the ultimate in AI processing efficiency.
  • 16GB Onboard LPDDR5X Memory and 1TB PCIe Gen 4 SSD | 2 - USB Type-C Ports - supporting USB4 (up to 40 Gbps), Display Port over USB-C, USB Charging & Power Delivery (Up to 100W) | 2 - USB 3.2 Gen 1 Ports (one featuring power-off charging) | 1 - HDMI 2.1 Port with HDCP Support | Up to 17-hours battery life (based on MobileMark 2025 test results) | Up to 26.5-hours battery life (based on Video Playback Tests) | System Dimensions: 12.32" W x 8.74" D x 0.39 - 0.70” H | Windows 11 Home
Specification: acer Swift 14 AI Copilot+ PC | 14″ WUXGA 16:10 Touch Display | AMD Ryzen AI 9 365 10-Core (Up to 5.0GHz & Up to 73 Tops) | AMD Radeon 880M | 16GB LPDDR5X | 1TB Gen 4 SSD | Wi-Fi 7 | SF14-61T-R49D
Part Number
Model
SF14-61T-R49D
Warranty
One-year International Travelers Limited Warranty (ITW)
color
Silver
There are no reviews yet.
Be the first to review “acer Swift 14 AI Copilot+ PC | 14″ WUXGA 16:10 Touch Display | AMD Ryzen AI 9 365 10-Core (Up to 5.0GHz & Up to 73 Tops) | AMD Radeon 880M | 16GB LPDDR5X | 1TB Gen 4 SSD | Wi-Fi 7 | SF14-61T-R49D”
Your email address will not be published. Required fields are marked *