ASUS TUF Gaming 27″ 2K HDR Monitor (VG27AQ1A) – QHD (2560 x 1440), IPS, 170Hz (Supports 144Hz), 1ms, Extreme Low Motion Blur, Speaker, G-SYNC Compatible, VESA Mountable, DisplayPort, HDMI,BLACK
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Last updated on May 13, 2026 10:04 am
Category:
Loading
ASUS TUF Gaming 27" 2K HDR Monitor (VG27AQ1A) - QHD (2560 x 1440), IPS, 170Hz (Supports 144Hz), 1ms, Extreme Low Motion Blur, Speaker, G-SYNC Compatible,...
in stock
Amazon.com
Amazon price updated: May 13, 2026 10:04 am
Features
Part Number VG27AQ1A
Model VG27AQ1A
Warranty 3 YEARS
Color BLACK
Release Date 2020-08-18T00:00:01Z
  • 27 inch WQHD (2560 x 1440) IPS gaming monitor with ultrafast 170Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
  • Robust Connectivity with HDMI (v2.0) x2, DisplayPort 1.2 ports
Specification: ASUS TUF Gaming 27″ 2K HDR Monitor (VG27AQ1A) – QHD (2560 x 1440), IPS, 170Hz (Supports 144Hz), 1ms, Extreme Low Motion Blur, Speaker, G-SYNC Compatible, VESA Mountable, DisplayPort, HDMI,BLACK
Part Number
Model
VG27AQ1A
Warranty (YEARS)
3
color
Black
There are no reviews yet.
Be the first to review “ASUS TUF Gaming 27″ 2K HDR Monitor (VG27AQ1A) – QHD (2560 x 1440), IPS, 170Hz (Supports 144Hz), 1ms, Extreme Low Motion Blur, Speaker, G-SYNC Compatible, VESA Mountable, DisplayPort, HDMI,BLACK”
Your email address will not be published. Required fields are marked *