Acer Swift X 14 Laptop | 14.5″ OLED 2880 x 1800 120Hz Calman Verified | Unlock AI Experiences | Intel Core Ultra 7 Processor 155H | NVIDIA GeForce RTX 4070 | 16GB LPDDR5X | 1TB SSD | SFX14-72G-7422
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Last updated on May 12, 2026 3:00 pm
Category:
Loading
Acer Swift X 14 Laptop | 14.5" OLED 2880 x 1800 120Hz Calman Verified | Unlock AI Experiences | Intel Core Ultra 7 Processor 155H | NVIDIA GeForce RTX 4070 |...
Amazon.com
Features
Part Number NX.KTUAA.001
Model NX.KTUAA.001
Warranty One-year International Travelers Limited Warranty (ITW)
Color Gray
Release Date 2024-05-31T00:00:01Z
  • Captivating Color and Clarity: Be thoroughly amazed by the brilliance of 2.8K 120Hz OLED TÜV Rheinland Eyesafe display—offering vivid colors and remarkably deep blacks with Certified True Black HDR500. Exceptional Calman Verified color accuracy with the flexibility to switch color profiles on a 16:10 display that’s made for makers. (14.5" 16:10 display has approximately 12.8% more viewing area than a 14" 16:9 display)
  • Internal Specifications: 16GB Onboard LPDDR5X Memory; 1TB PCIe Gen 4 SSD; microSD Card Reader; Killer Wireless Wi-Fi 6E AX1675 supports dual-stream Wi-Fi in the 2.4GHz, 5GHz and 6GHz bands, including 2x2 MU-MIMO Technology, Supports Bluetooth 5.3 or above, Supports Bluetooth LE Audio
  • Ports: 2 - USB Type-C Ports - supporting USB4 (up to 40 Gbps), Thunderbolt 4 & USB Charging & Power Delivery (Up to 100W), 1 - USB 3.2 Gen 2 Port (featuring power-off charging), 1 - USB 3.2 Gen 1 Port , 1 - HDMI 2.1 with HDCP support, 1 - Combo headphone / microphone-in jack | Battery Life: Lithium-Ion Battery Supporting Fast Charging Technology, Up to 10 Hours Battery Life
Specification: Acer Swift X 14 Laptop | 14.5″ OLED 2880 x 1800 120Hz Calman Verified | Unlock AI Experiences | Intel Core Ultra 7 Processor 155H | NVIDIA GeForce RTX 4070 | 16GB LPDDR5X | 1TB SSD | SFX14-72G-7422
Part Number
Model
NX.KTUAA.001
Warranty
One-year International Travelers Limited Warranty (ITW)
color
Gray
There are no reviews yet.
Be the first to review “Acer Swift X 14 Laptop | 14.5″ OLED 2880 x 1800 120Hz Calman Verified | Unlock AI Experiences | Intel Core Ultra 7 Processor 155H | NVIDIA GeForce RTX 4070 | 16GB LPDDR5X | 1TB SSD | SFX14-72G-7422”
Your email address will not be published. Required fields are marked *