Acer Nitro V Gaming Laptop | AMD Ryzen 7 8845HS Octa-Core AI Capable Processor | NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU | 16″ WUXGA IPS 165Hz Display | 16GB DDR5 | 1TB Gen 4 SSD | Wi-Fi 6E | ANV16-41-R5J0
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Last updated on May 6, 2026 6:14 pm
Category:
Loading
Acer Nitro V Gaming Laptop | AMD Ryzen 7 8845HS Octa-Core AI Capable Processor | NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU | 16" WUXGA IPS 165Hz Display | 16GB DDR5 | 1TB...
in stock
Amazon.com
Amazon price updated: May 6, 2026 6:14 pm
Features
Part Number NH.QP0AA.001
Model NH.QP0AA.001
Warranty One-year International Travelers Limited Warranty (ITW)
Color Black
Release Date 2024-05-01T00:00:01Z
Size 16 inch WUXGA
  • Picture-Perfect. Furiously Fast: Engage thoroughly with a captivating 16-inch 165Hz display that comes to life featuring a 16:10 WUXGA 1920 x 1200 resolution. The brilliance of vibrant sRGB 100% ensures that each color maintains its pristine quality. The Mux Switch offers a visual spectacle where each frame remains flawless, and every movement is free from tearing.
Specification: Acer Nitro V Gaming Laptop | AMD Ryzen 7 8845HS Octa-Core AI Capable Processor | NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU | 16″ WUXGA IPS 165Hz Display | 16GB DDR5 | 1TB Gen 4 SSD | Wi-Fi 6E | ANV16-41-R5J0
Part Number
Model
NH.QP0AA.001
Warranty
One-year International Travelers Limited Warranty (ITW)
color
Black
Release Date
2024-05-01T00:00:01Z
Size
There are no reviews yet.
Be the first to review “Acer Nitro V Gaming Laptop | AMD Ryzen 7 8845HS Octa-Core AI Capable Processor | NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU | 16″ WUXGA IPS 165Hz Display | 16GB DDR5 | 1TB Gen 4 SSD | Wi-Fi 6E | ANV16-41-R5J0”
Your email address will not be published. Required fields are marked *